RLR32C1001GMRE5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1 kOhms ±2% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR32C1001GMRE5
DigiKey Part Number
541-RLR32C1001GMRE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR32C1001GMRE5
Description
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
M (1%)