RLR20C5R36FRRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.36 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR20C5R36FRRE6
DigiKey Part Number
RLR20C5R36FRRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR20C5R36FRRE6
Description
RES 5.36 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR20C5R36FRRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Failure Rate
R (0.01%)