RLR07C3001GSB14
DigiKey Part Number
RLR07C3001GSB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C3001GSB14
Description
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Detailed Description
3 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLR07C3001GSB14 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)