RLR07C2403GRRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
240 kOhms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RLR07C2403GRRE6
DigiKey Part Number
RLR07C2403GRRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLR07C2403GRRE6
Description
RES 240K OHM 2% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RLR07C2403GRRE6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)