RHA02547R00FE02 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 541-RHA02547R00FE02-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RHA02547R00FE02 |
Description | WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |
Mfr | Coating, Housing Type Aluminum |
Series | Mounting Feature Flanges |
Packaging Bulk | Size / Dimension 1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.561" (14.25mm) |
Resistance 47 Ohms | Lead Style Solder Lugs |
Tolerance ±1% | Package / Case Axial, Box |
Power (Watts) 25W | Grade |
Composition Wirewound | Qualification |
Temperature Coefficient ±20ppm/°C |