RE70G1R00C02
DigiKey Part Number
541-RE70G1R00C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE70G1R00C02
Description
RH-25 1 1% RE70G1R00 C02
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
1 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
20W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±50ppm/°C