RE65N10R0C02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 116
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 167
Datasheet
10 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
RE65N10R0C02
DigiKey Part Number
541-RE65N10R0C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE65N10R0C02
Description
NH-10 10 1% RE65N10R0 C02
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Features
Non-Inductive
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W
Package / Case
Axial, Box
Composition
Wirewound
Grade
Temperature Coefficient
±20ppm/°C