RE65G20R0C02
DigiKey Part Number
541-RE65G20R0C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE65G20R0C02
Description
RH-10 20 1% RE65G20R0 C02
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.405" (10.29mm)
Resistance
20 Ohms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
10W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±20ppm/°C