RE60G2001C02
DigiKey Part Number
541-RE60G2001C02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE60G2001C02
Description
RH-5 2K 1% RE60G2001 C02
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Mfr
Coating, Housing Type
Aluminum
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Resistance
2 kOhms
Lead Style
Solder Lugs
Tolerance
±1%
Package / Case
Axial, Box
Power (Watts)
5W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±20ppm/°C