RCS08051K30FKEA
DigiKey Part Number
541-RCS08051K30FKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCS08051K30FKEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCS08051K30FKEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS08051K30FKEA
Description
RES 1.3K OHM 1% 3/4W 0805
Detailed Description
1.3 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RCS08051K30FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)