RCS0805120RFKEA
DigiKey Part Number
541-10500-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10500-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10500-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0805120RFKEA
Description
RES 120 OHM 1% 3/4W 0805
Detailed Description
120 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RCS0805120RFKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)