RCS06031K47FKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
1.47 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RCS06031K47FKEA
DigiKey Part Number
RCS06031K47FKEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS06031K47FKEA
Description
RES 1.47K OHM 1% 1/2W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS06031K47FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)