RCS060316K9FKEA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RCS060316K9FKEA |
Description | RES 16.9K OHM 1% 1/2W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16.9 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RCS060316K9FKEA Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) |