RCL121852R3FKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
52.3 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film
RCL121852R3FKEK
DigiKey Part Number
RCL121852R3FKEK-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL121852R3FKEK
Description
RES SMD 52.3 OHM 1W 1812 WIDE
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCL121852R3FKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)