RCL121843K0JNEK
DigiKey Part Number
RCL121843K0JNEK-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL121843K0JNEK
Description
RES SMD 43K OHM 1W 1812 WIDE
Customer Reference
Detailed Description
43 kOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL121843K0JNEK Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)