RCL10201K00FKEF
DigiKey Part Number
541-RCL10201K00FKEFTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCL10201K00FKEFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL10201K00FKEF
Description
RCL1020 100 1K0 1% E02 E3
Detailed Description
1 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)