RCL102010R0FKEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200 Thick Film
RCL102010R0FKEF
DigiKey Part Number
541-RCL102010R0FKEFTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCL102010R0FKEFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL102010R0FKEF
Description
RCL1020 100 10R 1% E02 E3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RCL102010R0FKEF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)