RCL0406220RFKEA
DigiKey Part Number
541-1944-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1944-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1944-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL0406220RFKEA
Description
RES SMD 220 OHM 1/4W 0604 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0604 (1610 Metric), 0406 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL0406220RFKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)