RCG080549R9FKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 28,726
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 37,023
Datasheet
49.9 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RCG080549R9FKEA
DigiKey Part Number
541-RCG080549R9FKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG080549R9FKEA
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)