RCG06031R00JNEA
DigiKey Part Number
541-RCG06031R00JNEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCG06031R00JNEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCG06031R00JNEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG06031R00JNEA
Description
RES 1 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCG06031R00JNEA Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)