RCG060315K0FKEA
DigiKey Part Number
541-1785-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1785-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1785-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG060315K0FKEA
Description
RES 15K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
15 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG060315K0FKEA Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)