RCG040278K7FKED
DigiKey Part Number
541-RCG040278K7FKEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCG040278K7FKEDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG040278K7FKED
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
78.7 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)