RCC040247K0FKED
DigiKey Part Number
541-RCC040247K0FKEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCC040247K0FKEDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC040247K0FKED
Description
RCC0402 100 47K 1% ET7 E3
Detailed Description
47 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RCC040247K0FKED Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)