RCC0402330RFKED
DigiKey Part Number
541-RCC0402330RFKEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCC0402330RFKEDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCC0402330RFKED
Description
RCC0402 100 330R 1% ET7 E3
Detailed Description
330 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RCC0402330RFKED Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)