RCA12181K00FKEKHP
DigiKey Part Number
541-3253-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-3253-1-ND - Cut Tape (CT)
541-3253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCA12181K00FKEKHP
Description
RES 1K OHM 1% 1.5W 1218
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCA12181K00FKEKHP Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)