MDP160310K0GE04
DigiKey Part Number
MDP10KF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDP160310K0GE04
Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16DIP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm ±2% 250mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
Vishay Dale
Power Per Element
250mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Resistance (Ohms)
10k
Supplier Device Package
16-DIP
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.850" L x 0.250" W (21.59mm x 6.35mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.155" (3.94mm)