ISC1210BN150K
DigiKey Part Number
ISC1210BN150K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISC1210BN150K
Description
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 165 mA 2.5Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)