IMCH1812ER1R2K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3
Datasheet
1.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 120mOhm Max 1812 (4532 Metric)
IMCH1812ER1R2K
DigiKey Part Number
IMCH1812ER1R2K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMCH1812ER1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 1A 120 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IMCH1812ER1R2K Models
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
160MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1812 (4532 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)