IMC1812RV470J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2,040
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 275
Datasheet
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 5Ohm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812RV470J
DigiKey Part Number
IMC1812RV470J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812RV470J
Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)