IMC1812ER220K
DigiKey Part Number
541-1676-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1676-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1676-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812ER220K
Description
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD
Detailed Description
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 180 mA 3.2Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMC1812ER220K Models
Category
DC Resistance (DCR)
3.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)