IMC1812BN1R2K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 776
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 1,217
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 430 mA 550mOhm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812BN1R2K
DigiKey Part Number
IMC1812BN1R2K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812BN1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
550mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
80MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)