IMC1210SY270K is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 10,061
Datasheet
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 122 mA 5Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210SY270K
DigiKey Part Number
IMC1210SY270K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210SY270K
Description
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)