IMC1210ER150K
DigiKey Part Number
541-IMC1210ER150KTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IMC1210ER150KCT-ND - Cut Tape (CT)
541-IMC1210ER150KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210ER150K
Description
FIXED IND 15UH 164MA 2.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 164 mA 2.8Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMC1210ER150K Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)