IMC1210EB820K is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
82 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 79 mA 12Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210EB820K
DigiKey Part Number
IMC1210EB820K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210EB820K
Description
FIXED IND 82UH 79MA 12 OHM SMD
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
12Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)