IMC1210EB680K is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
In Stock: 7,910
Datasheet
68 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 83 mA 11Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210EB680K
DigiKey Part Number
IMC1210EB680K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210EB680K
Description
FIXED IND 68UH 83MA 11 OHM SMD
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
11Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
11MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)