IMC0603ER3N9S01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 999
Datasheet
3.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 80mOhm Max 0603 (1608 Metric)
IMC0603ER3N9S01
DigiKey Part Number
IMC0603ER3N9S01-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC0603ER3N9S01
Description
FIXED IND 3.9NH 700MA 80 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)