IHLP4040EDER2R2M5A
DigiKey Part Number
541-IHLP4040EDER2R2M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLP4040EDER2R2M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLP4040EDER2R2M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040EDER2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 18.4A 4.91 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 18.4 A 4.91mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
4.91mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
25.01MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
4040
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current - Saturation (Isat)
17.58A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)