IHLP2020CZEK2R2M01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 1,352
Datasheet
2.2 µH Shielded Molded Inductor 5.8 A 29.2mOhm Max Nonstandard
IHLP2020CZEK2R2M01
DigiKey Part Number
541-IHLP2020CZEK2R2M01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZEK2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 5.8A 29.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
29.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
39MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A