IHLE4040DDEW150M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE4040DDEW150M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE4040DDEW150M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE4040DDEW150M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE4040DDEW150M5A
Description
FIXED IND 15UH 5.1A 50.29 MOHM
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 5.1 A 50.29mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
50.29mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
10.4MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Current - Saturation (Isat)
7.7A
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)