ERC5540R200DHEK500
DigiKey Part Number
541-ERC5540R200DHEK500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERC5540R200DHEK500
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/8W AXIAL
Detailed Description
40.2 Ohms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)