CW005240R0JE12HS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
240 Ohms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
CW005240R0JE12HS
DigiKey Part Number
CW005240R0JE12HS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW005240R0JE12HS
Description
RES 240 OHM 6.5W 5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CW005240R0JE12HS Models
Mfr
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)