CRCW12067K50FKEAC
DigiKey Part Number
541-CRCW12067K50FKEACTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW12067K50FKEACCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW12067K50FKEACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW12067K50FKEAC
Description
RES 7.5K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW12067K50FKEAC Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)