CRCW120668R0JNEC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 13,529
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Panasonic Industry
Direct
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Bourns Inc.
Bourns Inc.
68 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW120668R0JNEC
DigiKey Part Number
CRCW120668R0JNEC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120668R0JNEC
Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW120668R0JNEC Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)