CRCW120643R0FKEA
DigiKey Part Number
541-43.0FTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-43.0FCT-ND - Cut Tape (CT)
541-43.0FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120643R0FKEA
Description
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW120643R0FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)