CRCW12062K43FKEBC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CRCW12062K43FKEBC-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRCW12062K43FKEBC |
Description | RES 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.43 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRCW12062K43FKEBC Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |