CRCW120611R8FKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 415
Similar
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
11.8 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW120611R8FKEA
DigiKey Part Number
541-11.8FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120611R8FKEA
Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW120611R8FKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)