CRCW0603270RJNEA
DigiKey Part Number
541-270GTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-270GCT-ND - Cut Tape (CT)
541-270GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603270RJNEA
Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603270RJNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)