CRCW04022R94FKEDHP
DigiKey Part Number
CRCW04022R94FKEDHP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW04022R94FKEDHP
Description
RES SMD 2.94 OHM 1% 1/5W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.94 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW04022R94FKEDHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)