CRCW0201240KFKED
DigiKey Part Number
541-CRCW0201240KFKEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0201240KFKEDCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW0201240KFKEDDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0201240KFKED
Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0201240KFKED Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)