CMF7082K500FKEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
82.5 kOhms ±1% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF7082K500FKEK
DigiKey Part Number
CMF7082K500FKEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF7082K500FKEK
Description
RES 82.5K OHM 1.75W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF7082K500FKEK Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)